Er in het Frans

Voor de Franse woorden ‘y’ en ‘en’ heb je in het Nederlands vaak 1 woord, namelijk ‘er. Dat betekent dat we in het Frans moeten opletten wanneer je welk woord gebruikt. Gelukkig zijn er regels voor.

Eerder hadden we al eens il y a behandeld; nu gaan we verder in op het woord ‘y’. Kort gezegd vervangt ‘y’ alle voorzetsels, behalve ‘de’. ‘En’ vervangt ‘de’, het delend lidwoord (zoals ‘du’, of ‘de la’), een getal en een hoeveelheid.

Y
Tu vas à Paris? Oui, j’y vais.
Ga je naar Parijs? Ja, ik ga erheen.
Elle pense à ses vacances. > Elle y pense.
Ze denkt aan haar vakantie. > Ze denkt eraan.
Je m’habitue à la vie confiné. > Je m’y habitue.
Ik wen aan het leven in lockdown. > Ik wen eraan.

Je ziet aan deze voorbeelden dat het voorzetsel (in deze gevallen ‘à’) én alles wat daarna komt (en dus bij het voorzetsel hoort) wordt vervangen door ‘y’.

Let op: ‘y’ slaat nooit op personen. In dat geval gebruik je een persoonlijk voornaamwoord (vous, le, lui…)
Je pense à mes amis. > Je pense à eux.
Ik denk aan mijn vrienden. > Ik denk aan hen.

 

En
Il parle de ses vacances. > Il en parle.
Hij praat over zijn vakantie. > Hij praat erover.
Je suis fière de ma fille. > J’en suis fière.
Ik ben trots op mijn dochter. > Ik ben er trots op.
Tu as combien de pommes? J’en ai 2.
Hoeveel appels heb je? Ik heb er 2.
On met de la crème solaire sur sa peau. > On en met sur sa peau.
Je smeert zonnebrandcrème op de huid. > Je smeert het op de huid.
J’ai des amis français. > J’en ai.
Ik heb Franse vrienden. > Die heb ik.

Plaats in de zin
‘Y’ en ‘en’ staan altijd voor de persoonsvorm, ook in de passé composé of als de zin ontkennend is. Als in de zin een heel werkwoord staat, dan komt het ‘y’ en ‘en’ voor het hele werkwoord. Staan er meerdere persoonlijke voornaamwoorden in de zin, dan komen ‘y’ en ‘en’ daar achter. Als ‘y’ en ‘en’ allebei in de zin zitten, dan komt ‘y’ vóór ‘en’.
Il y en a 2 là.
Er zijn daar 2 van.
Il n’y en a pas 2 là.
Er zijn daar geen 2 van.
Je ne veux pas lui en parler.
Ik wil er niet met hem over praten.

Nieuws:

 • Parijs in eigen huis

  Parijs in eigen huis

  Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk Speciale cursus Frans voor KLM Online Franse les via Zoom Tarieven zakelijk Particulier Individuele cursussen Frans Cursus Frans voor beginners: groepscursus Frans A1 Groepscursus Frans A2 Conversatiecursus Frans B1 en B2: Tarieven particulier Agenda Blog Ons team Contact Parijs in eigen huis Home Zakelijk Cursus zakelijk […]lees méér
 • Franse onomatopeeën

  Franse onomatopeeën

  Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk Speciale cursus Frans voor KLM Online Franse les via Zoom Tarieven zakelijk Particulier Individuele cursussen Frans Cursus Frans voor beginners: groepscursus Frans A1 Groepscursus Frans A2 Conversatiecursus Frans B1 en B2: Tarieven particulier Agenda Blog Ons team Contact Franse onomatopeeën Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus […]lees méér
 • Hippe taal

  Hippe taal

  Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk Speciale cursus Frans voor KLM Online Franse les via Zoom Tarieven zakelijk Particulier Individuele cursussen Frans Cursus Frans voor beginners: groepscursus Frans A1 Groepscursus Frans A2 Conversatiecursus Frans B1 en B2: Tarieven particulier Agenda Blog Ons team Contact Hippe taal Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus […]lees méér
 • Franse persoonlijke voornaamwoorden

  Franse persoonlijke voornaamwoorden

  Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk Speciale cursus Frans voor KLM Online Franse les via Zoom Tarieven zakelijk Particulier Individuele cursussen Frans Cursus Frans voor beginners: groepscursus Frans A1 Groepscursus Frans A2 Conversatiecursus Frans B1 en B2: Tarieven particulier Agenda Blog Ons team Contact Franse persoonlijke voornaamwoorden Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans […]lees méér
 • Opkikkertje

  Opkikkertje

  Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk Speciale cursus Frans voor KLM Online Franse les via Zoom Tarieven zakelijk Particulier Individuele cursussen Frans Cursus Frans voor beginners: groepscursus Frans A1 Groepscursus Frans A2 Conversatiecursussen Frans B1/B2 Tarieven particulier Agenda Blog Ons team Contact Opkikkertje Home Zakelijk Cursus zakelijk Frans Cursus zakendoen in Frankrijk […]lees méér

Nieuwsbrief